zakłady online

Zasada First Down

Zasada First Down

Jednym z ważniejszych aspektów gry w football amerykański i zrozumienie zasad jego funkcjonowania, jest przyswojenie sobie reguły First Down. Cóż to takiego jest? Reguła First Down, jest zasadą mówiącą nam, iż zespół w danej chwili atakujący, ma do dyspozycji aż cztery próby, służące temu, aby pokonać z piłką dystans dziesięciu jardów.

Taktyka jest zazwyczaj taka, iż drużyna atakująca w trzech próbach stara się pokonać jak największy dystans, a następnie trener ocenia odległość i w zależności od potrzeb wstawia na boisko zawodnika puntera, który swoim wykopem stara się umieścić piłkę w jak najdalszej odległości od linii kończącej boisko. Kicker wchodzi na boisko wtedy, gdy odległość do umieszczonej trzy metry nad ziemią bramki, jest na tyle bliska, że pozwala ona mieć nadzieję, na wykonanie takiego uderzenia piłki, które stanowić będzie punkt dla drużyny.

Taki strzał punktowany jest aż trzema, cennymi punktami. Wyobraźmy sobie, że rekord odległości strzału wykonanego przez kipera, to aż 64 jardy, czyli ponad 58 metrów Kopacz pojawia się na boisku także, w celu zdobycia punktów z przyłożenia oraz w celu wykopnięcia piłki z trzydziestego jarda strefy obronnej własnej drużyny.

Im dalej uda się kopaczowi posłać piłkę, tym większą odległość pokonać będzie musiała druga drużyna rozpoczynając swoją grę. Zwiększają się więc w sposób znaczący, szanse na obronę takowej piłki.

Rozgrywający to kluczowa postać w każdej drużynie, który będąc członkiem ekipy ofensywnej, podaje piłkę skrzydłowym, decydując o technice rozegrania całej akcji.