zakłady online

Kary i przewinienia

Kary i przewinienia

Jak w trakcie każdej rywalizacji zespołowej, także i w footballu amerykańskim zawodnicy popełniają błędy i przewinienia. Obojętnie jak bardzo się starają, dość często możemy być świadkami takowych sytuacji. Rozwińmy więc temat błędów i kar, jakie otrzymywane są w trakcie gry. Najczęściej spotykanym przewinieniem w trakcie rozgrywania spotkania, jest przewinienie nazywane falstart- offside. Błąd ten polega na tym, iż w przypadku, gdy piłka ma zostać rozgrywana, gdy zawodnicy przygotowują się do rozpoczęcia gry, stojąc w tym czasie w jednej linii, jeden z zawodników wystartuje do przodu.

Taki start odbywa się w momencie, gdy piłka jeszcze dotykała ziemi, czyli gra nie została rozpoczęta. Drugim, co do częstości występowania, błędem występującym w trakcie meczu, jest unnessesery roughnest, czyli uderzenie przeciwnika ciałem, które było zupełnie niepotrzebne. Oczywiście przewinień jest więcej. Często zawodnicy otrzymują karę za dotknięcie kasku rywala, w części ochraniającej jego twarz, zwane „face mask”. Karze podlega także nieprzepisowe, niewłaściwe przeszkadzanie rywalowi w trakcie odbierania piłki.

Interference, jest przewinieniem, z kategorii także często się zdarzających. Przewinienia są oczywiście przez sędziów wyłapywane, odgwizdywane a drużyna je popełniająca zostaje poddana karze. Karą jest przesunięcie piłki przez sędziego. Drużyna wznawia grę w odległości od pięciu, nawet do piętnastu jardów dalej, niż pierwotnie miało to mieć miejsce. W footballu amerykańskim nie ma pojęcia rzutu karnego, będącego stałym elementem piłki nożnej, tak więc karą jest tylko przesunięcie gry.