zakłady online

Historia powstania footballu amerykańskiego

Historia powstania footballu amerykańskiego

Historia powstania footballu amerykańskiego

Na początku bliższego zapoznawania się z footballem amerykańskim, sięgnąć musimy do historii jego powstania. Cofnąć się w czasie i zastanowić się, skąd w ogóle wzięła się ta dyscyplina sportowa.

Początków istnienia footballu dopatruje się w sportach piłkarskich, które już w XIX wieku uprawiane były na terenie Wysp Brytyjskich. O ostatecznym ukształtowaniu zdecydowały także wpływy rugby, piłki nożnej oraz rejonowo preferowanych najróżniejszych form footballu, które nazwać byśmy mogli ludowym.

Stworzony nowy rodzaj sportowej aktywności, wymagał i wymuszał powstanie nazwy adekwatnej dla tej dyscypliny. Pojawiło się więc określenie football, które zagościło na dobre i przylgnęło do tej dyscypliny.

Nazwa pochodzi, przynajmniej tak podają najróżniejsze źródła, od grania na tak zwaną piechotę, czyli po angielsku on foot, lub też, jak mówi druga teoria, od wielkości używanej piłki. Za założyciela i twórcę footballu tak bardzo rozpowszechnionego w Stanach Zjednoczonych, uważa się Waltera Campa.

W stanie New Jersey, w miejscowości Nowy Brunszwik, w listopadzie 1869 roku, dokładniej szóstego dnia tego miesiąca, rozegrany został pierwszy mecz footballowy. Przeciwnikami były drużyny Princeton University oraz Rutgers University, z czego druga z tych drużyn wyszła z tego spotkania ze zwycięstwem.

Pomimo, iż sama gra była jeszcze bardzo zbliżona do piłkarskiego spotkania, to mecz ten uważa się za jeden z pierwszych, rozgrywanych w ramach footballu amerykańskiego.