zakłady online

Drużyny i zawodnicy w footballu amerykańskim

Drużyny i zawodnicy w footballu amerykańskim

Drużyny i zawodnicy w footballu amerykańskim

Football amerykański, będący sportem drużynowym, jest oczywiście rywalizacją dwóch, przeciwnych sobie drużyn. Każda z tych ekip to jedenastu zawodników stanowiących skład podstawowy. Zawodnicy będący podstawowymi wspierani są także o innych zawodników przygotowanych, aby w każdej chwili odnaleźć swoje miejsce na boisku.

Nazywani są oni rezerwowymi. Ciekawostką footballu amerykańskiego jest fakt, iż drużyna wystawiana do gry liczy sobie pięćdziesięciu trzech zawodników. Każdy z zawodników wymieniany na boisku może być w zależności od potrzeb i strategii trenerskiej.

Nie ma ograniczonej liczby zmian, tak więc każdy z członków zespołu, ma szansę na rozegranie swojej części spotkania. Spotkanie składa się z części zwanych kwartami. Każda kwarta rozpoczyna się kopnięciem piłki przez jeden z zespołów.

Oczywistym jest fakt, iż jeden z zespołów jest atakującym, natomiast przeciwnik broniącym. W skład każdej z drużyn wchodzą trzy formacje. Jedną z nich jest ta o funkcji ofensywnej, drugą defensywna a ostatnią stanowi formacja specjalna.

Użycie określonej formacji zależy od tego, w jakim położeniu znajduje się właśnie drużyna i jakich rozwiązań taktycznych właśnie potrzebuje. Grupa specjalna, czyli special team, to między innymi kicker – kopacz, także i punter – kopacz z powietrza. Są to także zawodnicy pełniący funkcję obrońców.

Ich domeną jest oczywiście potężna budowa ciała, uniemożliwiająca przeciwnikom zablokowanie uderzeń własnego zespołu i ich podań. Także ta formacja zawodników odpowiada za returny, czyli momenty przejęcia piłki po kopnięciu jej przez rywala.