zakłady online

Boisko do footballu amerykańskiego

Boisko do footballu amerykańskiego

Nie sposób nie zacząć bliższego poznawania footballu amerykańskiego, od faktu zrozumienia, na jakim boisku rozgrywa się ta gra. To jest pierwszy jej element, o którym teraz sobie wspomnimy.

Mecze footballowe rozgrywane są na boiskach o kształcie prostokąta. Jego wymiary podawane są w jardach i wynoszą 120 jardów długości oraz 53 i 1/3 jarda szerokości.

Przekładając to na nasze jednostki miary stanowi to: 109, 728 metra długości oraz 48,768 metra szerokości. Oczywiście boki boiska ograniczone są liniami bocznymi, zaś szerokość boiska, liniami końcowymi.

Boisko składa się także z linii punktowych, czyli dwóch linii znajdujących się w głębi boiska, w odległości 10 jardów od końcowych, które wyznaczają pola punktowe. Pomiędzy liniami punktowymi i końcowymi, po obu stronach boiska, wyznaczone są pola punktowe.

Należy tutaj także wspomnieć o tym, iż w poprzek boiska, pomiędzy wyznaczonymi liniami punktowymi, znajdują się linie jardów, każda w odstępie pięciu jardów od siebie. Numeracja tych linii, wymalowana jest co dziesięć, a ich celem jest określenie odległości do najbliżej znajdującej się linii punktowej.

Środek boiska to linia 50 jardów. Możemy dostrzec także linie przerywane, prostopadłe do bocznych, zwanych wewnętrznymi, służących do wyznaczania miejsca gdzie rozpoczyna się akcja meczu.

Niezmiernie ważnym elementem boiska są dwa słupy znajdujące się w odległości 18,5 stopy, czyli 5,55 metra od siebie, które połączone poprzeczką, umieszczoną ponad trzy metry nad ziemią, stanowią swoistą bramkę.